Uniwersytet Zielonogórski 

Articles

Adam Romaniuk

Urodził się 25 stycznia 1949 r. w Gliwicach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u doc. Gerarda Labusa. Jest prof. tytularnym. Obecnie prowadzi Pracownię Cyfrografii w Katedrze Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Od 1974 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie z wielkim zaangażowaniem współtworzy środowisko. Nominacja profesorska w 1998 r.

Uprawia grafikę warsztatową (wklęsłodruk, litografia, serigrafia), grafikę cyfrową i projektową (plakat, projektowanie książki, grafika prasowa).

Autor prac badawczych dotyczących grafiki oraz licznych prac organizatorskich związanych z krajowymi i międzynarodowymi imprezami graficznymi. Współpracuje z europejskimi firmami specjalizującymi się w produkcji papieru do druków artystycznych (Canon i Arches).

Członek zarządu MTG w Krakowie (2006-2011), przewodniczący Jury Grand Prix Młodych w Krakowie, członek Jury Międzynarodowego Triennale Rysunku we Wrocławiu i MTG w Krakowie oraz jest kuratorem VI i następnych edycji (2012) TGP w Katowicach. Współorganizuje PrintArt Kraków - Katowice. W 2008 r. zostaje członkiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz Przewodniczącym Jury Miniatury Cyfrowej w Płocku i Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej w Gdyni. Angażuje się też w prace jury na Biennale Sztuki Krajów Nadbałtyckich oraz Grafiki Studenckiej w Poznaniu, Międzynarodowym Triennale Mediów Cyfrowych w Radomiu i w prace jury na II Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT w Warszawie (2012 r.).
Pełni też funkcję Dyrektora Artystycznego ArsGrafia Festiwal, który jest cykliczną (co 3 lata) imprezą konkursową połączoną z wystawą PrintArt Kraków-Katowice. Od 2010 r. jako członek Rady Programowej współpracuje z BWA w Katowicach, jest członkiem zespołu redakcyjnego wydawnictwa Bieguny/Poles podsumowującego Festiwal ArsGrafia oraz konferencję pod tym samym tytułem. Pełnił też funkcję członka Rady Programowej IX Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach.

Brał udział w 41 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych w Polsce, Europie i USA.

Prace artysty znajdują się muzeach, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m. in. Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Śląskim w Katowicach, Stowarzyszeniu Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Historii Katowic, Folwgang Museum w Essen, Kjarvalsstadir Reykjavik w Islandii, University of Nebraska-Lincoln, MDM w Warszawie, Kolekcji Artoteki Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Museu Nacional de Soares Dos Reis, Porto Portugalia, Europejskim Biennale Sztuki Baden-Baden, Niemcy, Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej, Mediolan, Włochy oraz na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie, Czechy.

Jego wystawy są prezentacją nowatorskich poszukiwań i precyzowania własnych koncepcji graficznych.

Nagrody i odznaczenia (wybór) :

1974 - Nagroda Ministra Kultury za pracę dyplomową
1979 - Nagroda Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Warszawa
1980 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za zestaw projektów wydawniczych dla Ministerstwa
1987 - Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia
1989 - Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia
1993 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III Stopnia
2000 - Nagroda Prezesa Zarządu Głównego ZPAP w Warszawie, IV Triennale Grafiki Polskiej, Katowice
2002 - II Nagroda Publiczności Grand Prix, MTG Katowice
2007 - Zasłużony dla Kultury Polskiej - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2008 - Nagroda Rektora ASP w Katowicach I stopnia
2009 - Nagroda Rektora ASP w Katowicach I stopnia, Złoty Krzyż Zasługi- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
2011 - Nominacja do nagrody Najpiękniejsze Książki Roku 2010 – w 51. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w Warszawie za pozycję: Tu byłem. Maciej Bieniasz/Iwas here, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagroda Rektora ASP w Katowicach I Stopnia, Medal Komisji Edukacji Narodowej
2012 - Medal Złoty za Długoletnią Służbę – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Nagroda Rektora ASP w Katowicach II Stopnia
2013 - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2014 - Wyróżnienie honorowe za grafikę, 43. Salon Zimowy- Radom 2014

 

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl