Uniwersytet Zielonogórski 

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do bazy Emerald, która zapewnia dostęp do czasopism z zakresu ekonomii, zarządzania i administracji, marketingu, ale także edukacji, opieki zdrowotnej czy medycyny.

Dostęp testowy będzie trwał od 23 listopada do 15 grudnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do bazy Treasury of Linguistic Maps (TLM) Online, która zawiera 8000 cyfrowych archiwalnych map językowych z atlasów i publikacji naukowych. Mapy są w języku angielskim i niemieckim, a wszystkie metadane w języku angielskim umożliwiają kompleksowe wyszukiwanie, co umożliwia badanie zakresu języków w różnych okresach.

Dostęp testowy będzie trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do bazy Enhanced Electronic Grammars (EEG) Online  - jest to zaawansowane narzędzie badawcze dla językoznawców. Baza zawiera pełne gramatyki ponad 47 języków regionalnych lub zagrożonych z całego świata, które są ze sobą powiązane, umożliwiając prowadzenie badań międzyjęzykowych. Gramatyki pochodzą z szanowanej Biblioteki Grammar Mouton i nadal są dodawane dodatkowe języki. ​​

Dostęp testowy będzie trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do bazy Humanities Source Ultimate, która jest nieocenionym źródłem informacji dla studentów, naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich zainteresowanych wszystkimi aspektami nauk humanistycznych, literaturą, rozwojem myśli naukowej i twórczej. Baza indeksuje ponad 3.700 czasopism i zawiera pełny tekst blisko 2.000 czasopism, spośród których ponad 1.600 to stale wydawane czasopisma. Baza udostępnia pełne teksty i dane bibliograficzne takich publikacji jak: artykuły, wywiady, bibliografie, teksty literackie (poezja, proza i dramat), recenzje książek, przedstawień baletowych, programów tanecznych, filmów, przedstawień operowych, musicali, spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych i wiele więcej. Kolekcja zawiera również unikalny tezaurus haseł przedmiotowych.

Dostęp testowy będzie trwał od 05 listopada do 03 stycznia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do bazy Linguistic Minorities in Europe Online, która zapewnia kompleksową dokumentację rdzennych i imigranckich mniejszości językowych w Europie, z naciskiem na perspektywy socjolingwistyczne, psycholingwistyczne i etnolingwistyczne. Linguistic Minorities in Europe (LME) Online zawiera przegląd każdego języka, artykuły naukowe, źródła podstawowe i multimedia, takie jak teksty z adnotacjami, pliki audio i wideo, mapy i zdjęcia.

Dostęp testowy będzie trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oferuje dostęp testowy do czasopism matematycznych dostępnych na platformie Project Euclid. Projekt Euclid zarządzany przez Duke University Press oferuje dostęp do platformy wysokiej jakości, recenzowanych czasopism naukowych, monografii i materiałów konferencyjnych z dziedziny matematyki teoretycznej i stosowanej oraz statystyki. Projekt obejmuje ponad 100 publikacji z całego świata, w tym niektóre z najbardziej wyróżniających się w swoich dziedzinach. 
Dostęp obejmuje następujące kolekcje czasopism:

Dostęp testowy będzie trwał od 25 października do 25 grudnia.


Zapraszamy do skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Society for Microbiology ASM ASM.


Zapraszamy do skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Urological Association.


W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie, przedstawiciele wydawnictwa Taylor & Francis Group umożliwili dostęp do istotnych badań, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa, za pośrednictwem strony www.taylorandfrancis.com/coronavirus. Dodatkowo firma F1000Research stworzyła dedykowaną platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie, by inni mogli skutecznie reagować. Prace te dostępne są na stronie https://f1000research.com/gateways/disease_outbreaks/coronavirus.


Project MUSE - oferuje dostęp do ponad 40 tymczasowo bezpłatnych książek i artykułów o nauczaniu i uczeniu się przez internet.


Centrum Zasobów EBSCO dla Opieki Zdrowotnej dot. COVID-19 - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych treści opartych na dowodach, aktualnej epidemiologii, ostatnich wpisów na blogach ekspertów klinicznych EBSCO oraz linków do ważnych zasobów zewnętrznych.


Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z bezpłatnego dostępu do zbioru ponad 5000 artykułów, rozdziałów książek i wpisów w najważniejszych publikacjach na platformie Wiley OnLine Library, udostępnionych w celu wsparcia globalnych wysiłków w zakresie diagnozy, leczenia, zapobiegania i dalszych badań nad COVID-19.


Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania w czasie rzeczywistym z bezpłatnego kanału z najnowszymi badaniami i wiadomościami na temat COVID-19, obsługiwanego przez Scitrus, spersonalizowaną aplikację Atypon opartą na sztucznej inteligencji.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl