Uniwersytet Zielonogórski 

biblioteka

Przeszukaj: e-zasoby Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Przeszukuj tytuły czasopism
Przeszukuj tytuły książek elektronicznych

Biblioteka zaprasza i zachęca do korzystania z Multiwyszukiwarki EDS (EBSCO Discovery Solution).

Zamawianie elektronicznych kopii ze zbiorów bibliotecznych

Biblioteka realizuje zamówienia na bezpłatne skanowanie drobnych utworów oraz fragmentów większych utworów ze swoich zbiorów.


Biblioteka Sztuki wznawia działalność na nowych zasadach

Uprzejmie informujemy, że od 02 czerwca 2020 r. Biblioteka Sztuki wznawia możliwość wypożyczania i zwrotu książekZapraszamy pracowników, doktorantów oraz studentów we wtorki i piątki w godzinach od 9.00-14.00.


Biblioteka UZ wznawia działalność na nowych zasadach

Uprzejmie informujemy, że od 25 maja 2020 r. Biblioteka Uniwersytecka wznawia możliwość wypożyczania i zwrotu książek.  Zapraszamy pracowników, doktorantów oraz studentów od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00-14.00.


Komunikaty w sprawie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS-CoV-2

Prosimy o śledzenie komunikatów w serwisie informacyjnym Uniwersytetu Zielonogórskiego https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?komunikat-w-sprawie-sarscov-2


Łatwiejszy dostęp do zasobów elektronicznych!

Drodzy Czytelnicy, dostawcy baz danych przygotowali ułatwienia w korzystaniu z treści elektronicznych spoza sieci uniwersyteckiej.

Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są w komunikacie Wirtualnej Biblioteki Nauki: https://wbn.icm.edu.pl/konta-osobiste-uzytkownikow/

Przypominamy, że instrukcje korzystania z usługi W3cache/proxy znajdują się na stronie Centrum Komputerowego: https://www.ck.uz.zgora.pl/index.php?w3cacheproxy


Jak pracować w domu? Podpowiadamy!

Drodzy Czytelnicy, będziemy tu przypominać i podpowiadać o zasobach elektronicznych, z których możecie korzystać z własnych domowych komputerów. Prestiżowe wydawnictwa oferują na czas epidemii wiele wartościowych e-materiałów, warto z nich skorzystać! Czytaj dalej...


Szkolenie z zakresu zarządzania danymi badawczymi

Zapraszamy do udziału w webinarium poświęconemu Planom Zarządzania Danymi w konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki, które odbędzie się w dniu 2 czerwca 2020 r., w godzinach 9.30-14.00. Szkolenie poprowadzą pracownicy Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki Politechniki Gdańskiej.

Udział w webinarium jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
W dniu szkolenia prosimy o skorzystanie z linku
hasło: SARU3MWF

Plan Szkolenia

9:30 Część I  dr Anna Wałek/Robert Szczodruch

    1. Otwarte Dane Badawcze i zarządzanie nimi, czyli geneza powstania projektu MOST DANYCH

9:45-11.45 Część II mgr Magdalena Szuflita-Żurawska

    1. Trzy filary Otwartej Nauki według Komisji Europejskiej (Open Access, Open Scholarly Communication, Open Research Data).

    2. Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Politechniki Gdańskiej – główne zadania.

    3. Co to są dane badawcze, rodzaje danych, zróżnicowanie danych ze względu na dyscypliny naukowe.

    4. Metadane danych badawczych.

11:45-12:15 Przerwa

12:15-13:30 Część III mgr Magdalena Szuflita-Żurawska

    1. Wymagania Wydawców odnośnie udostępniania danych badawczych, cytowanie danych badawczych, indeksacja danych badawczych, repozytoria danych badawczych.

    2. Plan Zarządzania Danymi – Co to jest?

    3. Formatka Planu Zarządzania Danymi w konkursach NCN – krok po kroku, wskazanie problemów i różnic między dyscyplinami.

        ◦ opis pozyskiwanych danych

        ◦ dobór formatów plików

        ◦ metadane

        ◦ jakość danych

        ◦ kto ma prawo do danych?

        ◦ dane wrażliwe i ich ochrona

        ◦ przechowywanie a udostępnianie – dwie różne kwestie

        ◦ wybór licencji przy udostępnianiu danych

 13:30-14:00 - Dyskusja i pytania - Piotr Krajewski, Aleksander Mroziński, Robert Szczodruch, Magdalena Szuflita-Żurawska


Flipster(R)

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do testowego dostępu do Serwisu Flipster(R), który zapewnia dostęp do e-wydań popularnych, różnojęzycznych czasopism i ułatwia ich czytanie na komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Dostęp testowy będzie trwał od 27 maja do 25 sierpnia


Encyclopædia Britannica Academic Edition

Biblioteka Uniwersytecka oferuje dostęp do najbardziej prestiżowej encyklopedii świata – Encyclopædia Britannica Academic Edition.
Film instruktażowy.

Dostęp z sieci uczelni i spoza poprzez serwer pośredniczący PROXY/Cache będzie trwał do 31 sierpnia 2021 r.


ODILO BUSINESS SCHOOL

Zapraszamy do skorzystania z ponad 3000 książek, czasopism, audiobooków i filmów z zakresu ekonomii, finansów, marketingu, prawa, zasobów ludzkich na platformie ODILO
https://business-school.odilo.us/

Dostęp bezpłatny do 30 
czerwca


COVID-19 - Taylor & Francis Group

W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie, przedstawiciele wydawnictwa Taylor & Francis Group umożliwili dostęp do istotnych badań, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa, za pośrednictwem strony www.taylorandfrancis.com/coronavirus. Dodatkowo firma F1000Research stworzyła dedykowaną platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie, by inni mogli skutecznie reagować. Prace te dostępne są na stronie https://f1000research.com/gateways/disease_outbreaks/coronavirus.


OnArchitecture

Zapraszamy do skorzystania z OnArchitecture - jest to unikalna kolekcja filmów video stworzonych, aby wspierać edukację na studiach architektonicznych, projektowych oraz pokrewnych związanych ze wzornictwem, urbanistyką i szeroko pojętą sztuką. Zawartość OnArchitecture obejmuje video-wywiady z wybitnymi architektami z całego świata, którzy opowiadają o swojej pracy, procesie tworzenia projektu oraz roli ich pracy we współczesnym społeczeństwie, oraz audiowizualne zapisy budynków i instalacji architektonicznych. Baza obejmuje: 400 pozycji (i jej zawartość stale rośnie). Kolekcja dodatkowo zawiera aktualne dane biograficzne architektów i projektantów, których prace są przedstawiane.

Dostęp testowy będzie trwał od 28 kwietnia do 30 czerwca.


Art & Architecture Source

Biblioteka UZ proponuje dostęp testowy do Art & Architecture Source - jest to obszerna baza pełnotekstowa w zakresu architektury i sztuki, obejmująca szeroki wachlarz tematów związanych ze sztuką, od architektury i projektowania architektonicznego aż po sztukę użytkową i komercyjną. Zawiera pełne teksty ponad 700 czasopism naukowych i 200 książek oraz szczegółowe indeksy i abstrakty wiodących czasopism naukowych, popularno-naukowych i publikacji branżowych, kolekcję ponad 63.000 obrazów z bazy Picture Desk i innych źródeł, wiele publikacji nie tylko w języku angielskim, ale i francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i holenderskim, podcasty z wiodących muzeów dotyczące artystów i ich prac i wiele innych źródeł.
Tematyka bazy obejmuje: architekturę i historię architektury, projektowanie wnętrz, projektowanie terenów zielonych, wzornictwo przemysłowe, sztukę i historię sztuki, fotografię, grafikę, sztukę współczesną, archeologię, projektowanie kostiumów, rękodzieło, sztukę użytkową i sztukę ludową, sztukę i produkcję filmową i telewizyjną, muzealnictwo, malarstwo, sztukę drukarską, rzeźbę, projektowanie mody, materiały video i wiele innych.

Dostęp testowy będzie trwał od 28 kwietnia do 30 czerwca.


Project MUSE

Project MUSE - oferuje dostęp do ponad 40 tymczasowo bezpłatnych książek i artykułów o nauczaniu i uczeniu się przez internet.


Loeb Classical Library

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z dostępu testowego do biblioteki cyfrowej Loeb Classical Library. To obszerna kolekcja wysokiej jakości wydań i angielskich przekładów starożytnych tekstów greckich i łacińskich. Tłumaczenia "Loeba" słyną z przystępności i eleganckiego, wycyzelowanego języka, a wydania często uważane są za standardowe. Towarzyszy im mocno zredukowany aparat krytyczny, dający wgląd w najistotniejsze wersje tekstu.

Dostęp jest aktywny do 30 czerwca z sieci UZ oraz spoza sieci z autoryzacją.


COVID-19 Aktualizacje i informacje

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do zapoznania się z COVID-19 Aktualizacje i informacje - portalem informacyjnym EBSCO COVID-19 wykorzystującym zasoby zaproponowane przez bibliotekarzy i specjalistów ds. informacji.


Centrum Zasobów EBSCO dla Opieki Zdrowotnej dot. COVID-19

Centrum Zasobów EBSCO dla Opieki Zdrowotnej dot. COVID-19 - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych treści opartych na dowodach, aktualnej epidemiologii, ostatnich wpisów na blogach ekspertów klinicznych EBSCO oraz linków do ważnych zasobów zewnętrznych.


Global Health

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z dostępu testowego do bazy Global Health. Jest to to baza poświęcona zagadnieniom z zakresu medycyny i zdrowia publicznego zawierająca 3,1 miliona rekordów oraz ponad 100.000 artykułów. Publikacje indeksowane w bazie Global Health pochodzą z ponad 7.300 czasopism, a także książek, materiałów konferencyjnych, raportów, patentów i innego typu dokumentów opublikowanych w ponad 100 krajach w 50 różnych językach. Baza Global Health w 40% zawiera unikatowe materiały niedostępne w innych bazach danych.  Baza jest uaktualniana co tydzień.

Dostęp testowy będzie trwał od 17 kwietnia do 17 lipca


Akademia Web of Science i InCites - cykl szkoleń internetowych

Web of Science Group zaprasza na cykl szkoleń internetowych Akademia Web of Science i InCites. Eksperci WoS pokażą krok po kroku, jak poruszać się po zasobach baz i wyszukiwać informacje, aby w pełni wykorzystać potencjał platform Web of Science i InCites.


Connections - portal społecznościowy

Renomowany wydawca publikacji naukowych Wiley zaprasza do korzystania z portalu społecznościowego Connections. Dzięki niemu naukowcy, studenci, bibliotekarze z całego świata mogą nawiązywać i podtrzymywać kontakty mimo trwającej obecnie pandemii. Wśród wielu podejmowanych dyskusji dotyczących nauki i badań naukowych pojawia się także wątek, w którym pracownicy uniwersytetów z całego świata dzielą się osobistymi  doświadczeniami związanymi z COVID-19.


Wiley OnLine Library

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z bezpłatnego dostępu do zbioru ponad 5000 artykułów, rozdziałów książek i wpisów w najważniejszych publikacjach na platformie Wiley OnLine Library, udostępnionych w celu wsparcia globalnych wysiłków w zakresie diagnozy, leczenia, zapobiegania i dalszych badań nad COVID-19.


Pandemia COVID-19

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania w czasie rzeczywistym z bezpłatnego kanału z najnowszymi badaniami i wiadomościami na temat COVID-19, obsługiwanego przez Scitrus, spersonalizowaną aplikację Atypon opartą na sztucznej inteligencji.


Wiley OnLine Library - historyczne epidemie

Zapraszamy osoby zainteresowane badaniem historycznych perspektyw epidemii, metod kontroli rozprzestrzeniania się i powiązanych polityk zdrowotnych z darmowymi zasobami na platformie Wiley (Europa 1817 lub Wielka Brytania 1854 lub Hastings 1873 lub Sydney 1895).


IEEE Xplore – COVID-19

IEEE Xplore oferuje otwarty dostęp do artykułów i badań na temat COVID-19.

Dostęp testowy będzie trwał od 14 kwietnia do 30 czerwca


DE GRUYTER

Zapraszamy do skorzystania z 75 000 eBooków wolnych od DRM dostępnych na stronie DE GRUYTER.

Dostęp testowy będzie trwał od 14 kwietnia do 30 czerwca


Oxford Dictionaries

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z testowego dostepu do Oxford Dictionaries - e-słowników wydawnictwa Oxford University Press.

Dostęp testowy będzie trwał od 07 kwietnia do 06 czerwca


Premium Collection on Oxford Reference

Zapraszamy do skorzystania z testowego dostepu do Premium Collection on Oxford Reference wydawnictwa Oxford University Press.

Dostęp testowy będzie trwał od 07 kwietnia do 06 czerwca


Electronic Enlightenment

Biblioteka UZ oferuje testowy dostep do Electronic Enlightenment wydawnictwa Oxford University Press.

Dostęp testowy będzie trwał od 07 kwietnia do 06 czerwca


Oxford Clinical Psychology

Biblioteka UZ oferuje testowy dostep do Oxford Clinical Psychology wydawnictwa Oxford University Press.

Dostęp testowy będzie trwał od 07 kwietnia do 06 czerwca


Platforma Universality

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje Platformę Universality jako narzędzie do kształcenia online: https://universality.io/?locale=pl. Universality to innowacyjna platforma, dzięki której w łatwy sposób można prowadzić zajęcia ze studentami, zamieszczać na niej własne materiały oraz oceniać pracę zdalną studentów. W tej chwili na platformie znaleźć można szereg zadań z IT, trwają prace nad bezpłatnym udostępnieniem materiałów z innych dziedzin. MNiSW zachęca wszystkich do publikowania na platformie własnych treści. Universality posiada funkcjonalność komunikatora tekstowego do rozmów ze studentami, planowane jest także szybkie uruchomienie trybu wideokonferencji. Aby w pełni korzystać z platformy, należy założyć własne konto na stronie Universality: https://universality.io/users/sign_in?locale=pl


American Urological Association

Zapraszamy do skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Urological Association.


Baza danych Coronavirus

Zapraszamy do skorzystania z bazy danych Coronavirus na platformie Proquest.


DynaMed

Biblioteka UZ zaprasza do otwartego dostępu do bazy DynaMed.
DynaMed - to narządzie z zakresu medycyny opartej na dowodach, wspomagające podejmowanie decyzji klinicznych. Zapewnia szybki dostęp do przeglądów i rekomendacji, epidemiologii, diagnostyki, prognoz, kierunków leczenia dotyczących licznych schorzeń i chorób, symptomów, informacji o lekach, ich dawkowania, interakcji z innymi lekami. Baza zawiera m.in. opisy przypadków i rekomendacje, ilustracje i zdjęcia, wyselekcjonowaną zawartość Micromedex® Clinical Knowledge Suite, przeglądy ekspertów oraz specjalistyczną tematykę. DynaMed umożliwia również dostęp do tysięcy ilustracji i zdjęć dołączonych do opisów medycznych z możliwością ich przeszukiwania.

Dostęp testowy będzie trwał od 02 kwietnia do 30 czerwca


JoVE Education

JoVE Education oferuje bezpłatne zasoby wspierające zdalne uczenie się, m.in.:

    1. JoVE Core Biology – ponad 300 zwięzłych i łatwych do zrozumienia lekcji wideo, które wyjaśnieją kluczowe pojęcia z biologii oraz ponad 150 filmów przedstawiających eksperymenty badawcze prowadzone w laboratoriach
    2. https://www.jove.com/science-education/jovecore
    3. JoVE Core Social Psychology – podręcznik wideo z zakresu psychologii społecznej
       https://www.jove.com/science-education/corepsych
    4. Lab Manual Chemistry – filmy szkoleniowe z chemii laboratoryjnej
       https://www.jove.com/science-education-library/99/lab-chem

Aby uzyskać pełny dostęp do innych zasobów JoVE Education, należy założyć własne konto na platformie: https://www.jove.com/instantaccess


Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge

Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge odgrywa globalną rolę w edukacji i badaniach oraz podziela misję uniwersytetu polegającą na przyczynianiu się do rozwoju społeczeństwa poprzez swoją pracę. Udostępnianie badań i udostępnianie naszych treści może odegrać ważną rolę w zwalczaniu wspólnych zagrożeń, takich jak COVID-19. Wydawnictwo oferuje wszystkim zainteresowanym:

1. Bezpłatny dostęp do podręczników akademickich na Cambridge Core
     •  Cambridge University Press udostępnia podręczniki dla szkolnictwa wyższego za darmo w Internecie do maja 2020 r.,
     •  Ponad  700 podręczników, opublikowanych i obecnie dostępnych w formacie HTML na Cambridge Core, jest dostępnych   do końca maja,
     • Dostępne tytuły znajdują się pod adresem: https://www.cambridge.org/core/what-we-publish/textbooks

2. Bezpłatny dostęp do rozdziałów książek i artykułów w czasopismach odnoszących się do badań nad COVID-19
    • Wydawnictwo CUP przygotowało zbiór ponad 80 rozdziałów książek i artykułów w czasopismach dostępnych na Cambridge Core. CUP dołączyło również do Wellcome Trust i ponad 30 wiodących wydawców, zobowiązując się do udostępnienia wszystkich naszych publikacji związanych z COVID-19 i ich pełnych danych w PubMed Central (PMC) i innych publicznych repozytoriach.
    • Artykuły pochodzą z czasopism takich jak Epidemiology & Infection, Prehospital and Disaster Medicine, Infection Control & Hospital Epidemiology oraz Animal Health Research Reviews. Przyszłe artykuły zostaną dodane do kolekcji po ich opublikowaniu.
    • Kolekcję można znaleźć pod adresem: https://www.cambridge.org/core/browse-subjects/medicine/coronavirus-free-access-collection

3. Bezpłatny dostęp do materiałów encyklopedycznych i leksykonów dla obecnych klientów CUP (na życzenie)

• Wszystkim aktualnym klientom Cambridge (także pracownikom i studentom Uniwersytetu Zielonogórskiego), którzy z powodu COVID-19 pracują zdalnie, oferujemy bezpłatny dostęp do Cambridge Histories, Cambridge Companions i Cambridge Elements do końca maja. Osoby zainteresowane konkretnymi opracowaniami prosimy o kontakt z biblioteką UZ: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Zmiana godzin pracy ROINP

Poniedziałek, wtorek, środa 8.00 – 19.00
Czwartek, piątek 8.00 – 15.00
W soboty nieczynne


Komunikat Wirtualnej Biblioteki Nauki

Problem w programie OA Elsevier
Na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki pojawił się komunikat o problemie w programie publikowania otwartego Elsevier polegający na tym, że formularz Rights and Access wyświetla opcję publikowania otwartego na koszt autora zamiast w ramach programu A.
Więcej informacji: https://wbn.icm.edu.pl/komunikaty/


Nowe dostępy do baz

• Od nowego roku, w ramach licencji krajowych, mamy dostęp do nowej bazy na platformie EBSCO - Academic Research Source. Baza obejmuje 180 000 książek elektronicznych oraz 5 000 czasopism pełnotekstowych z zakresu nauk medycznych, przyrodniczych, psychologii, nauk humanistycznych, stosowanych, społecznych, edukacji, matematyki, pomocy w nauce języków, nauk politycznych, ochrony środowiska, prawa, krytyki literackiej, biznesu i ekonomii, chemii, informatyki, inżynierii. Baza zawiera także ponad 350 polskich czasopism dostępnych w pełnym tekście.
Wyszukiwanie w bazie można prowadzić w osobnych podzbiorach, dostępnych pod poniższymi linkami:
Academic Research Source eJournals - czasopisma
Academic Research Source eBooks - książki elektroniczne

• Również od stycznia, na platformie EBSCO, wszystkie instytucje akademickie i naukowe w Polsce, otrzymały bezpłatny dostęp do projektu Open Dissertations, który obejmuje ponad 1,2 miliona elektronicznych prac dyplomowych i dysertacji.
Informacja o dostępach do wszystkich prenumerowanych baz danych w zakładce „E-zbiory”.


Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier

W ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 działa program pilotażowy publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych. Program ma dwie części: A i B. Program A obejmuje publikację określonej liczby artykułów otwartych, które zostaną w całości sfinansowane z krajowej opłaty licencyjnej: 500 artykułów w roku 2019, 1000 artykułów w roku 2020 i 1500 artykułów w roku 2021. Program B obejmuje publikację dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 30% w roku 2019, 20% w roku 2020 i 10% w roku 2021.

Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access (lista zweryfikowana przez Elsevier w sierpniu 2019). Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019 MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie. W konsekwencji 2 września został uruchomiony tylko program A, w ramach którego mogą być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku. Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 będzie zależał do selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW.

O tym, kto może skorzystać z programu, w których czasopismach można publikować, jakie artykuły są objęte programem, kiedy i jak je zgłaszać i jak będą weryfikowane szczegółowo informuje komunikat Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres elsevier.com/support oraz do WBN na adres wbn.icm.edu.pl. Informacja o polskim programie jest także dostępna na stronie Elsevier.


Konsultacje z rzecznikiem patentowym w siedzibie ROINP

Zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej na bezpłatne, indywidualne konsultacje z rzecznikiem patentowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szczegółowe informacje.


Nowa lista czasopism punktowanych

Ukazał się nowy wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Liczy prawie 31 tysięcy pozycji. Lista wraz z punktacją oraz informacje o zasadach powstania wykazu dostępne są na stronie MNiSW:
https://www.gov.pl/web/nauka/koniec-z-punktoza-nowy-wykaz-czasopism-juz-jest


Informacja

Elsevier i polskie konsorcjum szkół wyższych osiągnęły porozumienie dotyczące krajowej umowy licencyjnej zapewniającej dostęp do kluczowych badań naukowych, jednocześnie przybliżając cele Otwartego Dostępu w Polsce.
Nowa, podpisana 31 maja, trzyletnia licencja krajowa opiera się na dogłębnej analizie polskich wymogów w zakresie dostępu do badań, wyborów wydawniczych kraju oraz na skupieniu się na jakości badań. Umożliwia ona ponad 500 uniwersytetom i instytucjom badawczym w całym kraju dostęp do:
- Science Direct, wiodącej platformy Elsevier z recenzowaną literaturą naukową,
- SciVal, narzędzia do analizy osiągnięć naukowych,
- Scopus Elsevier, największej bibliograficznej bazy abstraktów oraz danych o cytowaniach recenzowanej literatury naukowej.

Licencja obejmuje 1819 czasopism, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych. Ponadto w zakres licencji wchodzi wszystkie 19 czasopism z grupy Cell (nowość w licencji krajowej od 2019 r.) oraz 4 czasopisma z grupy Lancet.
Z licencji zostało wyłączone 7 podkolekcji tematycznych wybranych na podstawie statystyk wykorzystania i kosztów.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015.

Więcej informacji oraz katalogi dostępnych w licencji czasopism i książek – na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki


Komunikat

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Wykaz obejmuje 536 renomowanych wydawnictw i służył będzie do ewaluacji publikacji książkowych w 2021 roku.


InCites Benchmarking & Analytics

Zapraszamy do korzystania z narzędzia InCites Benchmarking & Analytics. Jest to narzędzie wspierające wszelkiego rodzaju prace analityczne, wykorzystujące dane z Web of Science Core Collection. Korzystanie z narzędzia wymaga zalogowania - rejstracji na Web of Science.
Przewodnik po InCites Benchmarking & Analytics


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

    wśród najważniejszych inwestycji województwa lubuskiego            

                  Obraz0 
                   (fot. Wojciech Kryński)

Informacja

Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w darze zbiór książek z prywatnego księgozbioru profesora Bogusława Banaszaka. Kolekcję stanowią aktualne, zróżnicowane tematycznie książki z dziedziny prawa konstytucyjnego, karnego i cywilnego. Każdy egzemplarz otrzymał pieczęć upamiętniającą darczyńcę.


EBSCO

Przypominamy, że EBSCO Information Services oferuje w ramach licencji krajowej pakiet 14 baz danych, który zapewnia dostęp online do pełnych tekstów ponad 12.500 aktywnych czasopism naukowych oraz rekordów bibliograficznych i abstraktów z blisko 18.000 czasopism naukowych. Pakiet baz obejmuje szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, biznes oraz nauki medyczne i biomedyczne. Dzięki dominującej obecności publikacji recenzowanych naukowo użytkownicy mają dostęp do najbardziej wiarygodnych danych.


Nowa usługa biblioteczna dla czytelników

W bibliotece wprowadzono kolejne udogodnienie dla czytelników.
Książkę wypożyczoną z wolnego dostępu można teraz samodzielnie zwrócić nie tylko do wrzutni, ale także przy pomocy urządzeń wypożyczających tzw. selfchecków, które znajdują się na piętrach pierwszym, drugim i czwartym.
W odróżnieniu od wrzutni, do zarejestrowania zwrotu na selfchecku czytelnik musi użyć elektronicznej legitymacji czytelnika. Po zarejestrowaniu zwrotu książkę należy odłożyć na wózek. Czytelnik może wydrukować sobie potwierdzenie operacji. Otrzyma też potwierdzenie mailem na adres zapisany w bibliotecznej bazie danych Prolib.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl