Uniwersytet Zielonogórski 

Zalecenia do przelewu

W tytule wpłaty proszę wpisać:
imię i nazwisko, za nieterminowy zwrot książek,
z dopiskiem!!! 700-33-30-01

Numer rachunku bankowego:
Uniwersytet Zielonogórski, 65-417 Zielona Góra, ul. Licealna 9
Bank Millennium S.A. O/ Zielona Góra
88 1160 2202 0000 0000 6021 8954

Po dokonaniu przelewu prosimy o przedstawienie dowodu wpłaty w wypożyczalni lub wysłanie potwierdzenia wpłaty na adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Konsultacje z rzecznikiem patentowym w siedzibie ROINP

Zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej na bezpłatne, indywidualne konsultacje z rzecznikiem patentowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spotkania (godz. 15.00-16.00) zaplanowane są w następujących terminach: 27 września, 25 października, 29 listopada, 20 grudnia br. oraz 24 stycznia i 21 lutego 2019r. Konsultacje odbywają się wyłącznie na zapisy. Prosimy rezerwować termin najpóźniej w dniu poprzedzającym planowane spotkanie (do godz. 15.00). Można zapisać się telefonicznie (tel. 683282162), za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w siedzibie ROINP.


Uczestnicy:
1. Scholastyka Baran
2. Elżbieta Czerwińska
3. Anna Grzelak-Rozenberg
4. Ewa Kozarska
5. Danuta Szewczyk-Kłos
6. Roman Tomaszewski
7. Elżbieta Edelman
8. Marek M. Górski
9. Magdalena Nagięć
10. Artur Jazdon
11. Renata Sławińska 
12. Małgorzata Świrad
13. Magdalena Wiącek
14. Iwona Bias
15. Jolanta Talbierska
16. Elżbieta Golec-Nycz
17. Danuta Dąbrowska-Charytoniuk
18. Krzysztof Nierzwicki
19. Grażyna Jaśkowiak
20. Anna Grygorowicz
21. Jadwiga Wielgut-Walczak
22. Bogumiła Konieczny-Rozenfeld
23. Stanisław Skórka
24. Violetta Perzyńska
25. Witold Kozakiewicz
26. Mirosława Różycka
27. Katarzyna Materska
28. Małgorzata Waga
29. Bożena Jaskowska
30. Jarosław Czembrowski
31. Renata Kisiel
32. Błażej Feret
33. Lidia Szczygłowska
34. Tomasz Piestrzyński
35. Elżbieta Abramek
36. Ewa Adaszyńska
37. Teresa Sobczak
38. Ewa Dobrzyńska-Lankosz
39. Alicja Portacha
40. Jędrzej Leśniewski
41. Maria Rychlewska
42. Grażyna Piotrowicz
43. Beata Taraszkiewicz
44. Mariusz Wrona
45. Małgorzata Furgał
46. Joanna Putko
47. Irmina Utrata
48. Renata Birska
49. Liliana Linek
50. Jolanta Stępniak
51. Maria Rekowska
52. Henryk Suchojad
53. Marian Butkiewicz
54. Barbara Barańska-Malinowska
55. Barbara Zezula
56. Ewa Nowak
57. Aldona Chlewicka
58. Roma Hajduk
59. Justyna Stępień
60. Mirosława Roszczyc
61. Bogumiła Twardosz
62. Krzysztof Frankowicz
63. Lidia Derfert-Wolf

Proponujemy Państwu skorzystanie z preferencyjnej oferty hotelu Qubus, który oferuje:
•    33 pokoje 1-osobowe (cena za 1 pokój za noc wynosi 230 zł.) 
•    23 pokoje 2-osobowe (cena za 1 pokój za noc wynosi 290 zł.) przy wykorzystaniu przez 1 osobę cena wynosi 230 zł.
Niższe ceny obejmują dni od 16 do 19 listopada br. Rezerwacji należy dokonać wyłącznie elektronicznie na stronie Hotelu Qubus do 15 października br. Kod promocyjny otrzymają Państwo e-mailem po zarejestrowaniu się na konferencję.
W cenę pokoju wliczone jest śniadanie oraz WiFi.
Hotel oferuje gościom dwa parkingi:
•    jeden od frontu budynku - monitorowany ale niestrzeżony i bezpłatny,
•    drugi z wjazdem od tyłu budynku - monitorowany, strzeżony i płatny 40 zł za dobę.

Jednocześnie podajemy Państwu adresy do innych zielonogórskich hoteli.

W pierwszym dniu konferencji uroczyste spotkanie zaplanowane jest w Zielonogórskiej Palmiarni znajdującej się obok Hotelu Qubus.

W drugim dniu zjazdu proponujemy Państwu obiad w uczelnianej palmiarni, znajdującej się w budynku dydaktycznym obok Biblioteki Uniwersyteckiej. Zgodnie z przyjętymi zasadami, koszty obiadu ponoszą uczestnicy. Cena obiadu wynosi 35 zł.

Obok biblioteki znajdują się miejsca parkingowe.
W bibliotece można skorzystać z niekodowanego dostępu do sieci WiFi.

W sprawach organizacyjnych informacji udziela
Mirosława Mróz
Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego
tel. 68 328 21 21
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

baza publikacji naukowych - legalne źródło wiedzy - nowa jakość wypożyczeń - elastyczny system rezerwacji – bezpłatny dostęp

W październiku 2014 r. Biblioteka Narodowa uruchomiła Cyfrową Wypożyczalnię Publikacji Naukowych Academica – nowy serwis książek i czasopism naukowych  przeznaczony głównie dla studentów, pracowników naukowych oraz twórców. Ten nowatorski projekt ma na celu usprawnienie systemu wypożyczeń międzybibliotecznych - zastąpienie tradycyjnej wypożyczalni międzybibliotecznej jej elektroniczną wersją, a publikacji drukowanych ich cyfrowymi kopiami.

Dostęp do cyfrowej bazy najnowszych publikacji z różnych dziedzin wiedzy to główny cel projektu - poszerza on ofertę edukacyjną bibliotek, a także ułatwia dostęp do najnowszego stanu badań.

Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna, system rezerwacji artykułów i książek oraz bezpłatne i legalne źródło wiedzy.

Projekt powstał z inicjatywy  Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i był realizowany od stycznia 2010 r. przez konsorcjum, które utworzyły Biblioteka Narodowa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK. Dzięki tej współpracy powstało narzędzie umożliwiające szybki dostęp do literatury naukowej, skierowane do studentów, badaczy i uczonych. W bazie znajduje się ok. 250 tys. zeskanowanych publikacji naukowych, monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism ze wszystkich dziedzin wiedzy, udostępnianych za pośrednictwem sieci partnerskich bibliotek naukowych. Dostęp do zasobów Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych mogą uzyskać czytelnicy ponad pięciuset polskich bibliotek naukowych. Zbiór jest systematycznie powiększany, a wyboru dokonują eksperci rekomendowani przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

Projekt sfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt przedsięwzięcia to 36 600 000 złotych.

Obok projektu Academica, obejmującego głównie książki, realizowany jest też projekt Merkuriusz, który ma na celu zdigitalizowanie i udostępnianie czasopism naukowych z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2002 r. W ciągu roku dostępnych będzie ok. 700 tys. artykułów.
 
Udostępnianiu  podlegają publikacje naukowe, które mają postać cyfrową i z racji ochrony autorskich praw majątkowych nie są dostępne nieodpłatnie w sieci Internet. Academica udostępnia je tylko zarejestrowanym użytkownikom, wyłącznie na autoryzowanych terminalach znajdujących się na terenie biblioteki, która przystąpiła do systemu jako partner BN. Korzystanie z publikacji  jest nieodpłatne.
 
Zarejestrowani w systemie użytkownicy mogą samodzielnie przeszukiwać bazę Academiki oraz rezerwować wybrane zbiory z dowolnych komputerów. Mogą zarezerwować publikacje w wybranym przez siebie terminie na okres 14 dni, licząc od daty składania rezerwacji. Mogą zamówić maksymalnie 10 publikacji, 5 w jednym module czasowym, każdą na 3 dowolnie wybrane dni i na dowolną liczbę modułów czasowych w godzinach pracy biblioteki.

Publikacje udostępniane są zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Elektroniczny egzemplarz może być udostępniany jednocześnie tylko jednemu użytkownikowi. Ograniczenie to wynika z obowiązujących przepisów prawa autorskiego, które pozwala na udostępnianie cyfrowych kopii dokumentu na końcówkach bibliotecznych terminali, ale już nie na ich zwielokrotnianie. Dzieła podlegają ograniczeniom kopiowania.

Zasoby oparte są na repozytorium BN i połączone z Cyfrową Biblioteką Narodową POLONA. Liczy ona ok. 650 tys. publikacji i obejmuje wydawnictwa z  domeny publicznej w wolnym dostępie oraz te chronione prawem autorskim, z których można korzystać po autoryzacji dostępu.
Publikacje dostępne w domenie publicznej oraz te, na które Academica posiada licencje są udostępniane powszechnie bez dodatkowych zabezpieczeń, natomiast publikacje najnowsze, chronione prawem autorskim zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z pełnym poszanowaniem praw autorskich, udostępniane są na
warunkach określonych w regulaminie Academiki. Podstawą prawną cyfrowej wypożyczalni jest art. 28 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system Academica  umożliwi dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi w tym samym czasie, podobnie jak w tradycyjnym systemie wypożyczeń międzybibliotecznych.

Academica jest jedną z realizacji idei Open Access, przykładem „digital humanities”. Wkrótce będzie to największe repozytorium cyfrowe w Polsce, a także jedno z największych w Europie.

Więcej artykułów…

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl