Uniwersytet Zielonogórski 

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego i wydawnictwo MSP (Mathematical Sciences Publishers) oferują testowy dostęp do czasopism matematycznych:

Algebra & Number Theory (msp.org/ant)
Algebraic & Geometric Topology (msp.org/agt)
Analysis & PDE (msp.org/apde)
Annals of K-Theory (msp.org/akt)
Communications in Applied Mathematics and Computational Science (msp.org/camcos)
Geometry & Topology (msp.org/gt)
Involve, a Journal of Mathematics (msp.org/involve)
Innovations in Incidence Geometry — Algebraic, Topological and Combinatorial (msp.org/iig)
Moscow Journal of Combinatorics and Number Theory (msp.org/moscow)
Pure & Applied Analysis (msp.org/paa)
Tunisian Journal of Mathematics (msp.org/tunis)

Dostęp testowy będzie trwał od 21 kwietnia do 21 czerwca.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego i wydawnictwo Wolters Kluwer oferują testowy dostęp do baz medycznych:

Acland’s Video Atlas of Human Anatomy – baza przeznaczona jest dla studentów, którzy nie mają dostępu do prosektorium, zapewnia poznanie prawdziwego ludzkiego ciała i zrozumienie mechaniki ruchu ciała.

Bates Visual Guide to Physical Examination – Pozwala zapoznać się z technikami badania fizykalnego od stóp do głów oraz opartego na systemach, które są wprowadzeniem do medycyny klinicznej.

LWW Health Library – Medical Education – jest źródłem sprawdzonych treści z zakresu edukacji medycznej, nauk o zdrowiu i medycyny klinicznej, przeznaczonym dla studentów, wykładowców i klinicystów. Zapewnia interaktywny dostęp online do podstawowych podręczników (min. Moore: Clinically Oriented Anatomy), filmów z procedurami, ilustracji, studiów przypadków i banków quizów specjalnie dostosowanych do poszczególnych specjalności.

LWW Health Library – Clerkship Collection – kolekcja przeznaczona dla studentów ostatnich lat studiów medycznych oraz rezydentów.

LWW Health Library – Pharmacy Collection - kolekcja przeznaczona dla studentów i wykładowców farmacji, oraz medycyny (farmakologia kliniczna).

GIDEON – Global Infectious Diseases and Epidemiology Online Network, unikalne źródło poświęcone wykrywaniu, zapobieganiu i edukacji w zakresie chorób zakaźnych, jest idealne dla każdego, kto zajmuje się tą szybko rozwijającą się dziedziną, w tym klinicystów, edukatorów, decydentów, farmaceutów i badaczy . To multimedialne źródło zawiera aktualne informacje i narzędzia wizualne do diagnozowania chorób i śledzenia najnowszych trendów w epidemiologii i leczeniu.

Dostęp testowy będzie trwał od 12 kwietnia do 11 czerwca.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego i wydawnictwo Wolters Kluwer oferują testowy dostęp do atlasów medycznych na platformie OVID:

Visible Body - Atlas anatomii człowieka, wielokrotnie nagradzane narzędzie do wizualizacji i uczenia się anatomii w 3D. Atlas dostępny jest w siedmiu językach, zawiera ponad 5000 dokładnych pod względem medycznym struktur anatomicznych obejmujących anatomię ogólnoustrojową, anatomię regionalną, przekroje i działania mięśni w celu interakcji i zbadania systemów ludzkiego ciała. Film instruktażowy

VisualDx®  - umożliwia szybkie przeszukiwanie ponad 40000 obrazów objawów chorób lub wytycznych dotyczących terapii, postępowania i nie tylko - pomagając użytkownikom w tworzeniu diagnozowania różnicowego w celu rozpoznania jednostki chorobowej. Angażuje studentów, rezydentów i lekarzy za pomocą najlepszego narzędzia do diagnostyki różnicowej w medycynie, aby zwiększyć dokładność diagnostyczną, ułatwić podejmowanie decyzji terapeutycznych i poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Film instruktażowy

Dostęp testowy będzie trwał od 12 kwietnia do 12 maja.


Biblioteka UZ oferuje dostęp testowy do bazy MedOne Education. Baza zawiera 115 e-podręczników przeznaczonych specjalnie dla studentów pierwszych semestrów studiów medycznych oraz narzędzia szkoleniowe.

Dostęp testowy będzie trwał od 09 kwietnia do 31 maja.


Biblioteka UZ zaprasza do testowania bazy Criminal Justice Abstracts with Full Text. Baza jest wiodącą pełnotekstową bazą danych dla badań nad wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych i kryminologii. Zawiera setki najlepszych czasopism i magazynów obejmujących wszystkie powiązane tematy, w tym nauki kryminalistyczne, więziennictwo, policję, prawo karne i dochodzenie.

Dostęp testowy będzie trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Biblioteka UZ oferuje dostęp testowy do bazy International Security & Counter-Terrorism Reference Center (ISCTRC) która obejmuje obszerne źródła publicznie dostępnej informacji i jest przeznaczona dla analityków, specjalistów zajmujących się zarządzaniem ryzykiem oraz studentów. Baza zawiera ponad 2.500 pełnotekstowych publikacji, kilkaset tysięcy wyselekcjonowanych artykułów, serwisów i raportów informacyjnych (w tym Stratfor Analysis, Stratfor Forecasts, and Stratfor Geopolitical Diary), streszczeń książek, najczęściej zadawanych pytań oraz własnych opracowań naświetlających zagadnienia terroryzmu i bezpieczeństwa. Baza łączy pogłębione analizy naukowe z komentarzami ekspertów z różnych organizacji, agencji i wydawnictw oraz bieżące przeglądy rozwoju wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, politycznym, wojskowym, ekonomicznym, społecznym i technicznym. Baza zawiera ponadto kolekcję ponad 10.800 zdjęć, map i flag.

Dostęp testowy będzie trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Biblioteka UZ zaprasza do testowania bazy Index to Legal Periodicals & Books Full Text, która jest doskonałym źródłem informacji dla prawników, nauczycieli, przedsiębiorców, bibliotekarzy prawniczych i studentów. Baza oferuje dostęp do pełnego tekstu do najważniejszych informacji prawnych w języku angielskim: artykułów naukowych, sympozjów, przeglądów jurysdykcyjnych, orzeczeń sądowych, książek, recenzji książek i innych.

Dostęp testowy będzie trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z dostępu testowego do biblioteki cyfrowej Loeb Classical Library. To obszerna kolekcja wysokiej jakości wydań i angielskich przekładów starożytnych tekstów greckich i łacińskich. Tłumaczenia "Loeba" słyną z przystępności i eleganckiego, wycyzelowanego języka, a wydania często uważane są za standardowe. Towarzyszy im mocno zredukowany aparat krytyczny, dający wgląd w najistotniejsze wersje tekstu.

Dostęp testowy będzie trwał od 31 marca do 30 maja.


Biblioteka UZ oferuje dostęp testowy do platformy JoVE (Journal of Visualized Experiments) jest to baza video-artykułów w dziedzinie nauk ścisłych, medycyny i inżynierii. Artykuły w JoVE są przedstawione w formie filmów z nagranym przebiegiem eksperymentu, a także z ich opisem w postaci tekstu, wykazem materiałów użytych w eksperymentach i bibliografii.

W ramach testu dostępny jest JoVE Unlimited który obejmuje:
JoVE Journal: recenzowane czasopismo z artykułami opublikowanymi w formacie wideo i tekstowym.
JoVE Encyclopedia of Experiments: Video encyklopedia zaawansowanych eksperymentów badawczych.
JoVE Science Education: biblioteka filmów ilustrujących metody badawcze, zastosowanie koncepcji i przykłady z życia wzięte.
JoVE Lab Manual: zasoby wideo ukierunkowane na program nauczania dla laboratoriów z instrukcjami krok po kroku.
JoVE Core: podręczniki wideo, które wprowadzają w życie podstawowe pojęcia i metody.

Dostęp testowy będzie trwał od 31 marca do 15 czerwca.


Biblioteka UZ zaprasza do testowania bazy Legal Source. Baza  zapewnia dostęp do różnorodnych publikacji, o międzynarodowym zasięgu: artykułów naukowych, materiałów z konferencji i sympozjów, dokumentów jurysdykcyjnych, decyzji sądowych, aktów prawnych, książek, recenzji książek i wiele innych. Jest doskonałym źródło informacji dla prawników, nauczycieli akademickich, przedsiębiorców, bibliotekarzy, studentów prawa, praktykantów adwokackich oraz wszystkich osób zajmujących się prawem.

Dostęp testowy będzie trwał od 16 marca do 15 maja


Biblioteka UZ oferuje dostęp testowy do bazy czasopism American Society of Nephrology (ASN), baza zawiera artykuły poświęcone badaniom nad chorobami nerek.

Dostęp testowy będzie trwał od 26 marca do 25 maja.


Zapraszamy do skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Society for Microbiology ASM ASM.


Zapraszamy do skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Urological Association.


W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie, przedstawiciele wydawnictwa Taylor & Francis Group umożliwili dostęp do istotnych badań, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa, za pośrednictwem strony www.taylorandfrancis.com/coronavirus. Dodatkowo firma F1000Research stworzyła dedykowaną platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie, by inni mogli skutecznie reagować. Prace te dostępne są na stronie https://f1000research.com/gateways/disease_outbreaks/coronavirus.


Project MUSE - oferuje dostęp do ponad 40 tymczasowo bezpłatnych książek i artykułów o nauczaniu i uczeniu się przez internet.


Centrum Zasobów EBSCO dla Opieki Zdrowotnej dot. COVID-19 - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych treści opartych na dowodach, aktualnej epidemiologii, ostatnich wpisów na blogach ekspertów klinicznych EBSCO oraz linków do ważnych zasobów zewnętrznych.


Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania z bezpłatnego dostępu do zbioru ponad 5000 artykułów, rozdziałów książek i wpisów w najważniejszych publikacjach na platformie Wiley OnLine Library, udostępnionych w celu wsparcia globalnych wysiłków w zakresie diagnozy, leczenia, zapobiegania i dalszych badań nad COVID-19.


Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do skorzystania w czasie rzeczywistym z bezpłatnego kanału z najnowszymi badaniami i wiadomościami na temat COVID-19, obsługiwanego przez Scitrus, spersonalizowaną aplikację Atypon opartą na sztucznej inteligencji.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl