Uniwersytet Zielonogórski 

Konferencja

W dniach 18-19 października w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się II międzynarodowa konferencja naukowa - FIGURY SWOJSKOŚCI I OBCOŚCI WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA W LITERATURZE I KULTURZE POPULARNEJ KRAJÓW SŁOWIAŃSKICH organizowana w ramach cyklu NAJNOWSZA SŁOWIAŃSKA LITERATURA I KULTURA POPULARNA.
Program konferencji.


 

Warsztaty

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza pracowników, doktorantów i studentów na warsztaty poświęcone publikowaniu prac naukowych w otwartym dostępie.
 
Marzy Ci się otwarta nauka? Publikujesz w otwartym dostępie? Realizujesz grant, w którym musisz publikować na licencjach Creative Commons? Z okazji Open Access Week zapraszamy na warsztaty specjalnie dla Ciebie!

Celem warsztatów jest:
- przekazanie uczestnikom wiedzy na temat praw autorskich i wolnych licencji w nauce, w szczególności w kontekście publikacji naukowych i danych badawczych;
- promowanie wśród uczestników idei Open Access, zachęcenie do otwartości w ich pracy naukowej;
- promowanie wśród uczestników wiedzy na temat otwartości w nauce, tak aby po szkoleniu samodzielnie mogli doskonalić uzyskane umiejętności.

Warsztaty odbędą się 24 października w godz. 10.00-13.00 w sali na II pietrze biblioteki uniwersyteckiej. Poprowadzi je Agnieszka Goszczyńska, Centrum Cyfrowe.

Prosimy o zgłaszanie udziału w warsztatach poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego:
Formularz rejestracyjny


Wystawa

Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego przy al. Wojska Polskiego 71 zaprasza do zwiedzania wystawy „Dyplomy 2018”. Jest to kolejna edycja prac absolwentów Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Ekspozycję można zwiedzać od 19.09  do 15.11.2018 r. w godz. 9.00 - 19.00.
Serdecznie zapraszamy.


Szkolenie SCOPUS

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na szkolenie poświęcone bazie SCOPUS.
Publikowanie w czasopismach indeksowanych w tej bazie będzie miało zasadnicze znaczenie w kolejnej ewaluacji jednostek naukowych (2021).
Zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów, studentów 23 października o 10.00 do sali konferencyjnej na parterze biblioteki (al. Wojska Polskiego 71).

Szkolenie obejmie zagadnienia:
- Czym jest baza Scopus?
- Zawartość bazy oraz zasady doboru źródeł.
- Współczynniki bibliometryczne dostępne w bazie.
- Profile autorów oraz instytucji.
Szkolenie poprowadzi dr Witold Zielński, przedstawiciel Elsevier B.V. w zakresie szkoleń.

Rejestracja na szkolenie odbywa się automatycznie za pomocą formularza dostępnego pod adresem:
https://goo.gl/h34KFQ

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub sprawy, które mogłyby zostać przedyskutowane w czasie sesji szkoleniowej, bardzo prosimy o ich przysłanie mailem na adres (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).scopus


Szkolenie SciVal

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na szkolenie poświęcone narzędziu SciVal.
Pozwala ono analizować dane zawarte w bazie Scopus, oferuje szybki i łatwy dostęp do wyników badań z ponad 8500 instytucji badawczych z 220 krajów na całym świecie. Umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki.
Przy pomocy tego narzędzia mogą Państwo znaleźć odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
·  jak moje publikacje wyglądają na tle mojej dyscypliny i instytucji?
·  jak znaleźć wiodące instytucje i autorów w mojej dyscyplinie?
·  jaka współpraca przyniosła mi największą widzialność?
·  z którymi instytucjami warto współpracować?
·  i wiele więcej!
Szkolenie odbędzie się 23 października w godzinach 12.00-14.30 w sali konferencyjnej na parterze Biblioteki UZ. Poprowadzi je Dawid Surmik (Elsevier).
Bardzo prosimy o rejestrację na szkolenie przy użyciu formularza zgłoszeniowego:pobrane1
Formularz zgłoszeniowy
Serdecznie zapraszamy!

PsycARTICLES

Biblioteka Uniwersytecka oferuje testowy dostęp do bazy PsycARTICLES, która jest uznanym źródłem pełnotekstowym artykułów recenzowanych naukowo z dziedziny psychologii. Baza zawiera ponad 199,130 pełnych tekstów artykułów z ponad 110 czasopism publikowanych przez stowarzyszenie American Psychological Association (APA) i należące do niego wydawnictwo Educational Publishing Foundation (EPF) oraz organizacje stowarzyszone, jak Canadian Psychological Association (CPA) i Hogrefe Publishing Group.  Zawiera artykuły z czasopism, recenzje książek i listy do redakcji począwszy od 1894 roku do dnia dzisiejszego. Większość czasopism to wiodące publikacje znajdujące się na listach rankingowych 10 najważniejszych czasopism w danej kategorii nauk społecznych. Baza używa do indeksowania własnego tezaurusa terminów psychologicznych Thesaurus of Psychological Index Terms ®.

Dostęp testowy trwa od 01 października do 31 października.


Legal Source

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza do testowania bazy Legal Source, która zawiera pełne teksty najbardziej znanych czasopism naukowych z zakresu prawa. Baza jest autorytatywnym źródłem informacji odnośnie bieżących studiów, myśli i kierunków w dziedzinie prawodawstwa. Zawiera ponad 1.100 czasopism pełnotekstowych, opracowanych przez specjalistów, szczegółowe dane bibliograficzne artykułów z wielu innych czasopism prawniczych, roczników, statutów, publikacji uniwersyteckich i dokumentów rządowych oraz ponad 320 przeglądów prawnych.

Dostęp testowy trwa od 27 września do 15 listopada.


MEDLINE Complete

Zapraszamy do testowego dostępu do bazy MEDLINE®Complete - jest to najobszerniejsza, dostępna baza pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.200 czasopism indeksowanych w MEDLINE.

MEDLINE Complete z archiwami artykułów pełnotekstowych od 1865 r. zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. Baza indeksuje ponad 5.600 czasopism medycznych i biomedycznych według tezaurusa medycznego MeSH (Medical Subject Headings).

MEDLINE®Complete zawiera 10 czasopism JAMA z 1-miesięcznym okresem karencji:  JAMA: Journal of the American Medical Association, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery.

Dostęp testowy trwa od 27 września do 15 listopada.


DynaMed Plus

Biblioteka Uniwersytecka oferuje testowy dostęp do bazy DynaMed Plus z zakresu medycyny opartej na dowodach, przeznaczonej dla uczelni medycznych, specjalistycznych bibliotek medycznych, szpitali, lekarzy i specjalistów pracujących w służbie zdrowia. Jest pomocą przy podejmowaniu decyzji klinicznych i zawiera obiektywne analizy sporządzane przez światowej klasy specjalistów i ekspertów, którzy dokonują systematycznych przeglądów wszystkich nowo opublikowanych artykułów i badań naukowych w celu zweryfikowania ich jakości, aby zapewnić dostęp do najbardziej aktualnych i wiarygodnych dowodów klinicznych. Zawartość bazy jest uaktualniana kilka razy dziennie. Baza jest dostępna na urządzeniach mobilnych i zawiera: opisy przypadków i rekomendacje, ilustracje i zdjęcia, wyselekcjonowaną zawartość Micromedex® Clinical Knowledge Suite, przeglądy ekspertów oraz specjalistyczną tematykę. DynaMed Plus umożliwia dostęp do tysięcy ilustracji i zdjęć dołączonych do opisów medycznych z możliwością ich przeszukiwania.
Krótki przewodnik po bazie DynaMed Plus

Dostęp testowy trwa od 27 września do 15 listopada.


Konsultacje z rzecznikiem patentowym w siedzibie ROINP

Zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej na bezpłatne, indywidualne konsultacje z rzecznikiem patentowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szczegółowe informacje.


Journal Citation Reports 2018

Firma Clarivate Analytics ogłosiła nowy ranking cytowalności czasopism - Journal Citation Reports. Najnowsza lista obejmuje dane za rok 2017 i zawiera 11 655 tytułów czasopism z 234 dyscyplin i 80 krajów. Wśród polskich czasopism na liście znajdują się 142 tytuły: 134 w edycji Science oraz 8 w edycji Social Science.

Nowością jest obowiązek stosowania nazwy Journal Impact Factor (JIF), a nie Impact Factor (IF), oraz podawania nazwy firmy Clarivate Analytics podczas cytowania. Np. "Journal Citation Reports (Clarivate Analytics, 2018)".

Jak znaleźć czasopismo ze wskaźnikiem JIF?
Na stronie internetowej Biblioteki UZ należy należy wejść w zakładkę E-zbiory, następnie Zasoby elektroniczne i Bazy w układzie alfabetycznym. Z listy wybrać bazę Web of Science, a w bazie zakładkę Journal Citation Reports. Tam, korzystając z okna wyszukiwarki, można odnaleźć poszukiwane czasopismo, wpisując jego tytuł lub numer ISSN.  Na stronie „metryczki” czasopisma znajduje się aktualny wskaźnik JIF oraz dane z poprzednich lat.

Więcej informacji o najnowszej edycji JIF można znaleźć na stronach Clarivate Analitics.

Przypominamy, że z bazy Web of Science oraz ze wszystkich innych baz udostępnianych przez Bibliotekę UZ można korzystać także z komputerów domowych. Należy postępować zgodnie z instrukcją przygotowaną przez Centrum Komputerowe.


Informacja

Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w darze zbiór książek z prywatnego księgozbioru profesora Bogusława Banaszaka. Kolekcję stanowią aktualne, zróżnicowane tematycznie książki z dziedziny prawa konstytucyjnego, karnego i cywilnego. Każdy egzemplarz otrzymał pieczęć upamiętniającą darczyńcę.


JSTOR 2018

Zapraszamy do korzystania z nowej kolekcji bazy  JSTOR -  "Mathematics & Statistics", dostępnej w zasobach elektronicznych Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Baza umożliwia dostęp do  czołowych amerykańskich czasopism naukowych z zakresu matematyki i statystyki,  a także do publikacji z całego świata zajmujących się tymi dyscyplinami nauki. Prezentowane tu artykuły  naukowe podejmują zagadnienia matematyki i statystyki także w kontekście edukacji, biznesu, ekonomii, filozofii. Obecnie korzystać można z 81 czasopism naukowych (numerów bieżących oraz archiwalnych), co oznacza dostęp do prawie 500 tys. artykułów.


Wystawa - Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki

23 marca 2018 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki, ul. Wiśniowa 10, odbyło się otwarcie wystawy Ol’gi Moravcovej, artystki z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, zatytułowanej "Przejście". Zapraszamy do obejrzenia wystawy.


EBSCO

Przypominamy, że EBSCO Information Services oferuje w ramach licencji krajowej pakiet 14 baz danych, który zapewnia dostęp online do pełnych tekstów ponad 12.500 aktywnych czasopism naukowych oraz rekordów bibliograficznych i abstraktów z blisko 18.000 czasopism naukowych. Pakiet baz obejmuje szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, biznes oraz nauki medyczne i biomedyczne. Dzięki dominującej obecności publikacji recenzowanych naukowo użytkownicy mają dostęp do najbardziej wiarygodnych danych.


IBUK LIBRA

Biblioteka Uniwersytecka oferuje dostęp do czytelni IBUK LIBRA. W ramach współpracy z WiMBP w Zielonej Górze pracownicy i studenci uczelni mogą do końca listopada 2018 roku korzystać z elektronicznych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystyki. Zapraszamy do WiMBP w Zielonej Górze oraz do Biblioteki UZ na I piętro po bezpłatne kody dostępu PIN (warunkiem jest posiadanie legitymacji pracowniczej lub studenckiej).

Na stronie libra.ibuk.pl trzeba dokonać rejestracji, zalogować się i wpisać kod PIN (kod aktywacyjny). Uzyskujemy wówczas także dostęp do dodatkowych funkcjonalności systemu, np. możliwości utworzenia swojej własnej e-półki.
Zapraszamy na stronę: http://libra.ibuk.pl


Informacja

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego informuje, że licencja krajowa Springer została w 2018 roku rozszerzona i pozwala obecnie na dostęp do m.in. 112 000 e-książek anglojęzycznych na platformie SpringerLink.

Na stronie internetowej Wirtualnej Biblioteki Nauki została uruchomiona przeglądarka dziedzinowa e-książki w WBN, która docelowo będzie obejmować wszystkie książki dostępne w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley.

Ponadto uruchomione zostały roczne licencje pilotażowe do narzędzi bibliometrycznych: InCites (na platformie Web of Science) oraz SciVal (dodatek do bazy Scopus). Aby z nich skorzystać, należy założyć własne indywidualne konto odpowiednio w bazie WoS lub Scopus i zalogować się. Narzędzia InCites oraz SciVal pozwalają analizować i porównywać osiągnięcia instytucji naukowych z całego świata, śledzić trendy w świecie nauki, dają też możliwość wyszukiwania potencjalnych współpracowników w poszczególnych dyscyplinach badawczych.


Informacja

Od 1 września 2017 r. Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie weszła w skład systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Nowa usługa biblioteczna dla czytelników

W bibliotece wprowadzono kolejne udogodnienie dla czytelników.
Książkę wypożyczoną z wolnego dostępu można teraz samodzielnie zwrócić nie tylko do wrzutni, ale także przy pomocy urządzeń wypożyczających tzw. selfchecków, które znajdują się na piętrach pierwszym, drugim i czwartym.
W odróżnieniu od wrzutni, do zarejestrowania zwrotu na selfchecku czytelnik musi użyć elektronicznej legitymacji czytelnika. Po zarejestrowaniu zwrotu książkę należy odłożyć na wózek. Czytelnik może wydrukować sobie potwierdzenie operacji. Otrzyma też potwierdzenie mailem na adres zapisany w bibliotecznej bazie danych Prolib.


Emis

Baza spółek w serwisie EMIS zwiększyła się o 220 000 rekordów.

Do tej pory profile spółek EMIS tworzone były tylko dla firm składających sprawozdania finansowe do KRS. W ostatnim czasie zakupiono do serwisu EMIS dane dla 220 000 spółek, które nie składają sprawozdań finansowych do KRS. Profile tych spółek zawierają podstawowe dane marketingowe oraz prasowe. Zapraszamy.


Emis

Zapraszamy do korzystania z nowej bazy pełnotekstowej EMIS (Emerging Markets Information Service). Baza zapewnia dostęp do pełnych tekstów artykułów prasowych i agencyjnych, sprawozdań finansowych spółek publicznych i niepublicznych, raportów branżowych, informacji odnośnie spółek, notowań giełdowych, statystyk i danych makroekonomicznych. Baza obejmuje swoim zasięgiem ponad 120 rynków w tym Turcję, Ukrainę oraz Polskę. Oferowany dostęp do informacji dotyczy zarówno informacji aktualnych, ale także archiwalnych z ostatnich 10 lat (dla Polski od 1996 roku).


Lista czasopism

Uprzejmie informujemy, że 9 grudnia 2016 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę czasopism punktowanych za rok 2016. Lista dostępna jest na stronie internetowej MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/najnowsza-lista-punktowanych-czasopism-na-2016-rok.html


Wiley

Książki elektroniczne w bazie Wiley Online Library
W maju 2016 licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2451 książek elektronicznych z wielu dyscyplin nauki wydanych w latach 2009 i 2015. Elektroniczne wersje książek dostępne w ramach licencji krajowej do nieograniczonego użytku dla instytucji określane są przez Wileya terminem "o-book" w odróżnieniu od wersji "e-book" sprzedawanych do jednorazowego pobrania dla indywidualnych klientów. Książki z licencji krajowej Wiley są dostępne na serwerze wydawcy oraz będą archiwizowane na serwerze krajowym i udostępniane bezterminowo.


Aktualizacja punktacji czasopism

Dział Informacji Naukowej Biblioteki UZ uprzejmie informuje, że w związku z opublikowaniem przez MNiSW nowego wykazu czasopism punktowanych (23.12.2015) wartości punktów za publikacje zamieszczone w Systemie Komputerowej Ewidencji Publikacji będą systematycznie uaktualniane. Listy czasopism dostępne są na stronie MNiSW.


Fałszywe czasopisma

Uprzejmie informujemy, że w internecie pojawiają się fałszywe czasopisma „udające” renomowane czasopisma naukowe. Fałszywe strony wyglądają bardzo przekonująco, ich autorzy często podają autentyczne tytuły czasopism, adresy pocztowe, numer ISSN, a także współczynnik IF. Strony te tworzone są w celu wyłudzania tekstów i opłat za publikacje. Pracownicy naukowi otrzymują do skrzynek mailowych zaproszenia do publikowania w takich wydawnictwach. Ofiarą oszustów padły takie czasopisma jak np. Wulfenia, Bothalia, Archives des Science, Sylwan, Jokull, w sumie około 60 czasopism naukowych.

Bardzo prosimy dokładnie sprawdzać tożsamość czasopisma, w którym zamierzają Państwo publikować. Ewentualne pytania prosimy kierować do  Działu Informacji Naukowej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 68 328 2154, 68 328 2168.
O procederze przeczytać można więcej:
http://sorokowski.blox.pl/2013/03/UWAGA-OSZUKANE-CZASOPISMA.html
http://www.nature.com/news/sham-journals-scam-authors-1.12681
http://mehrdadjalalian.com/1.pdf
https://nytuan.wordpress.com/2012/02/16/niezly-patent/


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, 65-762 Zielona Góra, www.bu.uz.zgora.pl, e-mail: BU@uz.zgora.pl